Łukasz Bielak

Łukasz Bielak

Power BI – Desktop, Pro czy Premium? Poznaj najważniejsze różnice

W ostanim raporcie Gartnera, prym w kategorii platform analitycznych i business intelligence wiedzie Microsoft. Bardzo dużą zasługę ma w tym Power BI – narzędzie kompletne i niezwykle pomocne w eksploracji danych. Jest to platforma składająca się między innymi z elementów takich jak Power BI Desktop, Power BI Pro czy Power BI Premium. W dzisiejszym artykule opowiem o tym, co je różni, a także gdzie znajdują zastosowanie.

Zacznij od Power BI Desktop

Jeżeli twoja przygoda z analizą danych dopiero się rozpoczyna, bądź korzystałeś głównie z Excela, nic nie stoi na przeszkodzie, aby pobrać darmową aplikację, jaką jest Power BI i sprawdzić jej możliwości. To, co możesz wypróbować jako pierwsze, to podłączenie do jakiegoś źródła danych. Dobrym przykładem jest pobranie danych z plików CSV dostępnych na portalu dane.gov.pl i wykonanie prostych wizualizacji (tutaj pokazuję jak podłączyć się do usługi Azure Log Analytics).

To co jest główną zaletą Power BI Desktop to możliwość transformacji i modelowania danych. Oznacza to, że możemy nie tylko wizualizować dane, ale także oczyszczać i doprowadzać do akceptowalnej przez nas formy. Można powiedzieć, że umożliwia to zbudowanie mini platformy BI :). Dane możemy pobrać niemalże z każdego miejsca, dostępność konektorów jest ogromna. Takimi raportami możemy dzielić się ze współpracownikami.  Natomiast dzielenie się poprzez maile nie jest najlepszą metodą. Dlatego takie raporty można umieścić w usłudze Power BI Service, a mając licencję Power BI Pro użytkownicy mają możliwość współpracy w obszarach roboczych. O tym opowiem więcej w następnym akapicie.

Power BI Pro

To rozwiązanie dla większych organizacji, które chcą korzystać ze zgromadzonych danych, a co więcej mają specjalistów, którzy będę przygotowywać raporty dla pracowników. Wersja Pro umożliwia publikowanie i przeglądanie raportów we współdzielonych obszarach roboczych. Czyli, mówiąc prościej, możemy zbudować raport, wrzucić do usługi, powiedzieć o tym współpracownikom i każdy będzie mógł z niego skorzystać. Oczywiście każdy, kto posiada licencję PRO. Taka licencja kosztuje $9.99 na użytkownika za miesiąc.  Natomiast jeśli mamy Office 356 Enterprise E5, to również mamy dostęp do Power BI Pro. Wersja Pro sprawdzi się w sytuacji, gdy chcemy demokratyzować dane o organizacji i tworzyć na przykład raporty czy kokpity menedżerskie. Nie mając takiej licencji, w Power BI Service widzimy tylko „Mój obszar roboczy”. 

Power BI Premium - czyli rozwiązania klasy Enterprise

Jeśli planujemy analizować dane sprzedażowe, a mamy setki milionów rekordów, może się okazać, że wcześniejsze rozwiązania nie dają rady. Chociażby ze względu na limity rozmiaru datasetów w Power BI. Do takich rozwiązań świetnie sprawdzi się Power BI Premium. Jest to usługa, która umożliwia obsługę dużych modeli danych, aż do 400 GB. Co więcej, wraz z pamięcią dostępna jest określona liczba rdzeni, która będzie wykorzystana do obliczeń.

Power BI oferowany jest w 5 warstwach wydajności od P1 do P5. Zaznaczyć należy, że P4 i P5 są dostępne na specjalne żądanie. Z punktu widzenia użytkowników, Premium umożliwia pracę na dużych i skomplikowanych modelach. Z punktu widzenia dewelopera, co ciekawe, Premium jest instancją Analysis Services „wpiętą” w Power BI Service. Oczywiście to moja interpretacja, ale tak to wygląda. Podłączając się przez SSMS widzimy to samo, co przy połączeniu do Azure Analysis Services. Co więcej wszystkie narzędzia, takie jak Tabular Editor,  ALM Toolkit czy Dax Studio działają na obu tych usługach. Różnice pojawiają się przy niektórych funkcjonalnościach. AS można skalować wszerz, można również wykonywać kopie zapasowe. Premium oferuje natomiast natywne agregacje i modele kompozytowe. Więcej informacji na temat premium znajdziesz tutaj i tutaj.

Co wybrać?

Zacznij oczywiście od darmowego Power BI Desktop,  sprawdź jego możliwości, podziel się w organizacji raportami. Jeśli adopcja rozwiązania będzie na wysokim poziomie, a więc ludziom spodoba się tworzenie i wizualizacja danych, można pomysleć o wersji PRO – tym bardziej, że abonament płacimy za użytkownika i można z niego w każdej chwili zrezygnować. Jeśli chodzi o Premium, to jest to usługa do profesjonalnych zastosowań w dużych organizacjach i na ogół całe rozwiązanie będzie wdrażane przez doświadczone zespoły deweloperskie. 

Udostępnij post

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on print
Share on email

Pozostańmy w kontakcie

Jeżeli chcesz być na bieżąco informowany o nowych wpisach oraz dostawać materiały, których nie publikuję na blogu - zapisz się do newslettera!