Łukasz Bielak

Łukasz Bielak

Wprowadzenie do platformy Azure

Ostatnimi czasy w świecie IT coraz częściej poruszane są tematy związane z chmurą obliczeniową. Wynika to przede wszystkim z wszechstronności rozwiązań, które oferowane są nam przez dostawców platform chmurowych. Jednym z przykładów jest Microsoft Azure. W poniższym artykule przedstawię zalety i wady chmury Microsoft Azure oraz pokażę, jak w łatwy sposób zacząć przygodę z cloud computingiem.

Czym jest platforma Azure i ile to kosztuje?

Azure jest to platforma chmurowa firmy Microsoft udostępniająca usługi obliczeniowe na żądanie. Za pośrednictwem portalu mamy dostęp do baz danych, wirtualnych maszyn, magazynów danych i wielu innych rozwiązań. Wielką zaletą Azure jest fakt, że już w podstawowej wersji platforma umożliwia korzystanie z mnóstwa usług bez konieczności kupowania licencji czy dodatkowego sprzętu.

Kilka przykładów usług dostępnych w Azure. Pełna lista dostępna jest tutaj.

Oczywiście nie ma nic za darmo. Podstawowa wersja jest nieco okrojona, a za dodatkowe funkcje będziemy musieli zapłacić. W zależności od zasobu, który wybierzemy, model rozliczeniowy jest inny. Przykładowo –  jeżeli uruchomimy maszynę wirtualną, będziemy płacić za czas, w którym była ona uruchomiona, a także za pamięć, którą wykorzystuje (storage). Jeżeli zechcemy skorzystać z usługi bazy danych, to będziemy musieli zapłacić za jednostki DTU (database transaction unit) – jest to miara zawierająca w sobie zarówno obciążenie procesora, jak i dysku twardego. Chociaż na pierwszy rzut oka całość wydaje się być skomplikowana i może odstraszać niektórych użytkowników, to bardzo szybko okazuje się, że wcale nie musi tak być. Z pomocą przychodzi kalkulator kosztów, dzięki któremu możemy wyliczyć orientacyjne wydatki miesięczne przeznaczane na konkretny zasób. 

Co w przypadku, kiedy chcemy tylko zapoznać się z ofertą platformy Azure, ale nie stawiać jeszcze środowisk produkcyjnych? Azure oferuje kilka różnych modeli płatności za usługi:

  • Darmowa wersja próbna – istnieje możliwość uruchomienia subskrypcji testowej. W tym przypadku podczas logowania należy podać niezbędne dane osobowe, a także numer karty kredytowej. Nie zostanie ona jednak obciążona, jeżeli wyraźnie nie zaznaczymy czy chcemy przejść na model pay-as-you-go. Dostajemy kredyt 170 euro do wykorzystania przez miesiąc. Po tym okresie część usług pozostaje darmowa jeszcze przez rok.
  • Pay-as-you-go – model płatności, w którym płacimy za to, co wykorzystamy. Innymi słowy nasza karta kredytowa zostaje obciążana, a Microsoft wystawia nam fakturę.
  • Sprzedaż przez partnera Microsoftu – w tym przypadku dostajemy po prostu przygotowaną usługę i rozliczamy się z partnerem firmy Microsoft.
  • Enterprice Agreement – jest to umowa między organizacją a firmą Microsoft. Strony mogą ustalić limit, po przekroczeniu którego usługi mają być wyłączane. Dosyć przydatne, jeżeli martwimy się o przekroczenie budżetu lub zbyt wysokie rachunki.

Jak połączyć się do platformy Azure?

Z usług  platformy Azure można korzystać na różne sposoby. Mając już subskrypcję (innymi słowy – posiadając aktywne konto) można do niej podłączyć się za pośrednictwem:

  • Powershella
  • Portalu www

Pierwszy sposób wymaga od użytkownika podstawowej znajomości powershella, z kolei drugi jest znacznie prostszy. Do platformy Azure możemy zalogować się za pośrednictwem przeglądarki internetowej i z jej poziomu możliwa jest konfiguracja wszystkich ustawień.

Portal Azure

Powyższy obrazek przedstawia wygląd portalu Azure. Menu jest bardzo intuicyjne, dzięki czemu niemal wszystko jesteśmy w stanie „wyklikać”. Wiąże się z tym istotna zaleta portalu ­–  w trakcie wdrożenia oszczędzamy wiele czasu na dodatkowej konfiguracji. Serdecznie zachęcam to wypróbowania możliwości platformy – tym bardziej, że możemy skorzystać z wersji próbnej.

Dlaczego wybrać chmurę?

Przede wszystkim dlatego, że dzięki niej dostajemy kompletne rozwiązanie, a utrzymaniem sprzętu zajmuje się Data Center firmy Microsoft. Mało tego – w zasadzie nie martwimy się też umowami licencyjnymi. Przykładowo,  jeśli chcemy uruchomić maszynę wirtualną z systemem Windows Server, zapłacimy za czas jej pracy, a w cenie jest już uwzględniony koszt licencji. Druga zaleta to niski próg wejścia. Nie musimy kupować sprzętu, który bywa drogi, utrzymywać go i nim zarządzać. Dostajemy platformę, która prawie od razu jest gotowa do pracy.

Trzecia kwestia to skalowalność. Większość usług możemy skalować, zarówno w górę (czyli np. zwiększać pamięć i moc procesora), jak i wszerz (większa liczba instancji). Oczywiście chmura nie jest rozwiązaniem każdego problemu, często architektura lokalna się w niej nie sprawdzi i w przypadku migracji niezbędne będzie przepisanie całego systemu, na co nie zawsze pozwala budżet projektu. Kolejną kwestią jest comiesięczny koszt, który może nie być stały (powodować to może np. większa liczba użytkowników). Źle przemyślane rozwiązanie może generować znacznie wyższe koszty niż te, które były zakładane początkowo, dlatego ważne jest, aby je na bieżąco optymalizować.

Kto powinien wybrać Azure?

Myślę, że warto zapoznać się z platformą Azure – tym bardziej, że na początku możemy dostać środki ułatwiające poznanie jej funkcjonalności. Takie rozwiązanie polecam zarówno profesjonalistom, jak i studentom, którzy mogą wykorzystać elementy platformy chmurowej tworząc projekty na uczelnię. Aby ułatwić poznanie platformy, w kolejnym wpisie zaprezentuję, jak skonfigurować bazę danych Azure SQL Database.

Udostępnij post

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on print
Share on email

Pozostańmy w kontakcie

Jeżeli chcesz być na bieżąco informowany o nowych wpisach oraz dostawać materiały, których nie publikuję na blogu - zapisz się do newslettera!